Szafa sterownicza to serce każdego systemu automatyki i elektryki, odpowiadające za bezpieczeństwo, wydajność oraz...
Szukaj postu
Do czego służą szafy sterownicze
W miejscach, w których na co dzień wykorzystywanych jest wielu różnego rodzaju urządzeń, doskonale sprawdzają się szafy sterownicze. Pozwolą nie tylko na uporządkowanie skomplikowanej i dość zróżnicowanej aparatury oraz urządzeń, ale także pozwalają na wygodne sterowanie pracą używanych sprzętów. Dzięki nim mamy stały nadzór zarówno nad pracą urządzeń, instalacji, jak i podzespołów.
Szafa sterownicza jest formą zabudowy aparatury rozdzielczej, sterowniczej oraz zabezpieczającej. Zapewnia odpowiednią ochronę wnętrza nie tylko przed czynnikami zewnętrznymi, ale także i ingerencją osób niepowołanych. Dają możliwość kompleksowego włączania i wyłączania urządzeń oraz ich układów, pozwalając także na regulowanie częstotliwości i natężenia pracy.
Ze względu na różne potrzeby, nie mamy na rynku dwóch takich samych szaf. W celu ich ścisłego dopasowania do konkretnych oczekiwań klientów, producenci szaf sterowniczych konstruują i konfigurują je na zlecenie.
Architektura takiego produktu może składać się z typowych bądź też niestandardowych urządzeń podzespołów oraz modułów, których odpowiednie połączenia, a także i skonfigurowanie przyczynia się do usprawnienia funkcjonowania całego zakładu. Aparatura znajdująca się wewnątrz takiej szafy, daje możliwość zarządzania pracą urządzeń praktycznie każdego typu, począwszy od niedużych wentylatorów, a skończywszy na największych maszynach przemysłowych.
Szafy sterownicze znajdują zastosowanie we wszystkich tych miejscach, w których mamy do czynienia z nieco bardziej rozbudowanymi instalacjami elektrycznymi. Są niezbędnym elementem wyposażenia m.in. zakładów produkujących energię, punktów odpowiedzialnych za transferowanie prądu do celów użytkowych, jak również odbiorców energii w postaci różnego rodzaju firm, instytucji, a także i gospodarstw domowych. Od lat korzystają z nich przedsiębiorstwa zarówno z branży spożywczej, chemicznej oraz produkcyjnej. Sprawdzają się również i w innych miejscach takich jak np. drukarnie, firmy, a nawet szkoły.
Stanowią niezawodne rozwiązanie w przypadku wszystkich systemów, które wymagają skomplikowanego sterowania. Dzięki nim jesteśmy w stanie uporządkować zróżnicowaną, a niekiedy także i bardzo skomplikowaną aparaturę. Mowa w tym momencie zarówno o urządzeniach elektronicznych, elektrycznych, elektromechanicznych, jak i pneumatycznych, które mogą posiadać zróżnicowane parametry i odmienne funkcje. Zazwyczaj szafy sterownicze wyposażone są we właściwe podzespoły wejściowe oraz wyjściowe. Obsługa poszczególnych urządzeń jest znacząco ułatwiona, dzięki zastosowaniu specjalnych zegarów pomiarowych, liczników, kontrolek oraz akustycznych i świetlnych sygnalizatorów.