W cyfrowym świecie sieci telekomunikacyjne odgrywają kluczową rolę, zarówno w sektorze biznesowym, jak i prywatnym....
Szukaj postu
Jak zorganizować przestrzeń w szafie serwerowej aby maksymalnie wykorzystać miejsce?
Jak zorganizować przestrzeń w szafie serwerowej?
Żeby zorganizować przestrzeń w szafie serwerowej, konieczne jest przygotowanie określonego planu działania. Bardzo ważne jest, aby monter już na początkowym etapie realizacji połączenia komponentów serwerowych przewidział i zaplanował położenie kabli. Dzięki temu zabudowana i połączona wewnątrz instalacja jest:
- przejrzysta,
- niezawodna,
- zabezpieczona przed uszkodzeniami.
Monter powinien również dysponować określonymi akcesoriami, dzięki którym powiązanie kabli w wiązki i ich uporządkowanie będzie łatwiejsze. Niezbędna może się okazać taśma do mocowania kabli, która ułatwia grupowanie przewodów. Warto również pamiętać o cyrkulacji powietrza wewnątrz szafy. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń wewnątrz jej zabudowy usprawnia przelot powietrza i pozwala na efektywniejsze chłodzenie znajdujących się wewnątrz komponentów. Dzięki temu redukujemy też ilość energii, jaką całościowo zużywają szafy serwerowe i zainstalowany w nich osprzęt.
Co trzeba wziąć pod uwagę przy porządkowaniu szafy serwerowej?
Każda szafa serwerowa to określona przestrzeń, która powinna być urządzona w sposób maksymalnie przejrzysty. Dlatego przed porządkowaniem jej zawartości należy wziąć pod uwagę:
- liczbę znajdujących się wewnątrz komponentów oraz schemat ich połączeń,
- zastosowanie lub przeznaczenie określonych przewodach,
- rolę przewodów w pracy szafy, przy czym zaleca się etykietowanie przewodów, aby łatwiej opisać ich przeznaczenie,
- rodzaj przewodów i dobór odpowiednich kolorów izolacji, zgodnie z obowiązującymi w sztuce zasadami.
Należy jednocześnie pamiętać, że profesjonalne porządkowanie wnętrza szafy musi uwzględniać zapasy kabla, rodzaje wykorzystywanych podłączeń, średnice przewodów transmisyjnych, a także obecność wielu innych komponentów, w tym również takich, które mogłyby potencjalnie indukować zakłócenia w przewodach sterujących. Porządkowanie szafy sterowniczej (serwerowej) wiąże się też często z koniecznością podpięcia wszystkich kabli od nowa. W ramach tego procesu można też zmodernizować zawartość szafy, wprowadzając do niej dodatkowe komponenty przyspieszające pracę serwerowni.
Reasumując, właściwa organizacja przestrzeni wewnątrz szafy serwerowni przyspiesza jej pracę, zwiększa efektywność chłodzenia i sprawia, że łatwiej utrzymać system w odpowiedniej sprawności.