Ostatni post

Okablowanie serwerowni i centrum danych - rodzaje, organizacja

16 Views

Jak poprowadzone jest okablowanie serwerowni? Czym jest okablowanie strukturalne? Jaki ma on wpływ na sposób funkcjonowania sieci cyfrowych? Temu i wieloma innymi zagadnieniami poświęcimy niniejszy artykuł. Zachęcamy do lektury.

Dlaczego prowadzi się okablowanie w serwerowni?

Kable w serwerowni służą do prowadzenia sygnału umożliwiającego komunikację pomiędzy urządzeniami IT. Odpowiednio je projektując, można znacznie uprościć proces rozbudowy serwerowni o kolejne elementy. Przykład? Właściwie poprowadzone okablowanie sprawia, że po włączeniu np. nowego serwera, można go podłączyć do gniazda (patchpanel) za pomocą jednego krótkiego przewodu. Z kolei w szafie sterowniczej port połączony stałym linkiem z portem, do którego podpięto wspomniany serwer, jest łączony bezpośrednio do przełącznika sieciowego.

Szafy serwerowe muszą być wyposażone w stałe połączenia pomiędzy szafami. W przeciwnym razie dodawanie kolejnych urządzeń wiązałoby się z koniecznością czasochłonnej rozbudowy infrastruktury. W tym celu należałoby poprowadzić przewód od przełącznika do wspomnianego urządzenia, a to oznaczałoby konieczność użycia długiego przewodu. W tym układzie szafy sterownicze (a w zasadzie ich zawartość) byłyby nieuporządkowane. Co gorsza, w przypadku podłączenia wielu dodatkowych elementów ponowne ułożenie wszystkich przewodów byłoby mocno utrudnione.

Układ strukturalny w okablowaniu serwerowni - jakie są jego najważniejsze zadania?

System okablowania, o którym mowa, nosi nazwę układu strukturalnego. Dzięki niemu:

- w szafie panuje porządek,

- zmniejsza się ryzyko uszkodzenia, zerwania, pęknięcia lub przypadkowego wypięcia kabli,

- łatwiej rozbudować szafę o dodatkowe komponenty,

- naprawa infrastruktury sieciowej jest tańsza, szybsza i mniej skomplikowana.

Warto dodać, że w całej tej skomplikowanej architekturze ważną rolę odgrywa tzw. szafa zapasu kabla. Jest to przestrzeń, w której znajduje się przewód wykorzystywany do realizacji połączeń pomiędzy urządzeniami sieciowymi. Dzięki niemu monter ma do dyspozycji odpowiedni zapasowy przewód i może go wykorzystać do naprawy starych połączeń lub wykonania nowych - zgodnie z rodzajem wykonywanych prac monterskich. Alternatywą jest np. wysuwana szuflada zapasu kabla, która zajmuje mniej miejsca.

Okablowanie strukturalne a właściwe poprowadzenie kabla

Układ okablowania strukturalnego wymaga poprowadzenia tras kablowych, dzięki którym można go łatwo zorganizować i prowadzić. Najczęściej wykonuje się je ze specjalnych koryt, które - w zależności od modelu - mają strukturę pełną lub siatkową. Często koryta wykonuje się również z polichlorku winylu, który jest materiałem zapewniającym odpowiednią wytrzymałość.

Warto pamiętać, że okablowanie serwerowni musi być poprowadzone z wykorzystaniem kabli o odpowiedniej przepustowości. Definiuje je przede wszystkim wydajność kart sieciowych, do których należy dopasować możliwości przewodów. Odpowiednią wydajność mogą zapewnić światłowody. Z kolei użycie przewodów miedzianych, będzie wymagać użycia nośników kategorii minimum 6a. Użycie okablowania typowego dla lokalnych sieci komputerowych jest niedopuszczalne i nie zapewni odpowiedniego poziomu wydajności sieci, która - zwłaszcza w przypadku infrastruktury data center - musi zapewniać maksymalną wydajność i efektywność połączeń.

Reasumując, okablowanie strukturalne jest niezbędne do uporządkowania serwerowni, a także do usprawnienia prac serwisowych i zmniejszenia ryzyka awarii. Jest ono również estetyczne, co z pewnością ułatwi pracę specjaliście.