Rozwój technologii internetowej sprawia, że szybkie i stabilne połączenia światłowodowe stają się standardem. Wśród...
Szukaj postu
Metody okablowania budynków i rozwiązania FTTH
Jednym z istotniejszych elementów nowoczesnych instalacji teletechnicznych w przypadku budynków zamieszkania zbiorowego, są światłowodowe sieci FTTH. W skład wspomnianych systemów wchodzą zarówno słupki zewnętrzne, jak i przełącznice FTTH, które z powodzeniem można dopasować do najróżniejszych potrzeb. Możliwości, jakie dają tego typu instalacje, a także i ich bezawaryjne działanie, sprawia, że z każdym rokiem zyskują na coraz większej popularności.
Dzięki rosnącej świadomości wśród coraz szerszej grupy inwestorów, jak również obowiązującym przepisom, przetwornice i słupki zewnętrzne FTTH, są elementami, które coraz chętniej i częściej wykorzystuje się w przypadku nowoczesnych instalacji teletechnicznych. To właśnie sieci światłowodowe pozwalają zadbać o dostęp do wysokiej jakości usług multimedialnych i internetu, co jak wiadomo dla wielu osób jest wręcz priorytetową sprawą. W końcu należy pamiętać, że dość duża część społeczeństwa swoje codzienne obowiązki służbowe wykonuje przy wykorzystaniu dostępu do sieci. Stąd też w tym celu bardzo często potrzebują oni dostępu do szybkiego i stabilnego łącza internetowego.
Na co należy zwrócić uwagę projektując instalację światłowodową?
Każda osoba, która jest odpowiedzialna za stworzenie konkretnego projektu instalacji światłowodowej dla danego budynku, musi wziąć pod uwagę kilka kwestii, które będą miały znaczny wpływ zarówno na zastosowane przewody, jak i wykorzystaną technikę okablowania.
Głównymi czynnikami, jakie należy brać pod uwagę tworząc instalację, obejmującą słupki zewnętrzne i przełącznice FTTH to:
- rodzaj obiektu (blok mieszkalny, biurowiec, itd.);
- układ połączeń różnych elementów z uwzględnieniem rozkładu tzw. szachtów kablowych;
- przeznaczenie instalacji;
- ilość aktywnych przyłączeń po wykonaniu instalacji;
Techniki okablowania stosowane w przypadku sieci światłowodowych
Po uwzględnieniu wszystkich wyżej wymienionych czynników, osoba dokonująca projektu, a następnie instalacji systemów światłowodowych, ma możliwość wybrania odpowiedniej techniki okablowania dla każdego przypadku. Warto jednak wyodrębnić te najpopularniejsze metody, które są także jednymi z najczęściej stosowanych. Mowa w tym momencie o:
- okablowaniu, które bazuje na tzw. mikrorurkach,
- okablowaniu tworzonym przy pomocy kabli abonenckich lub też wewnętrznych kabli typu breakout,
- okablowaniu, bazującym na kablu łatwego dostępu,
- okablowaniu, które wykonywane jest w tzw. topologii gwiazdy, w którym wykorzystywane są kable abonenckie.