Rozwój technologii internetowej sprawia, że szybkie i stabilne połączenia światłowodowe stają się standardem. Wśród...
Szukaj postu
Jak zabezpieczyć szafy na kable przed nieautoryzowanym dostępem?
Zarządzanie infrastrukturą sieciową bardzo często wymaga zastosowania rozwiązań, których zadaniem będzie zabezpieczenie znajdujących się wewnątrz kabli, switchy i wielu innych urządzeń. W niniejszym wpisie omówimy kilka najczęściej wykorzystywanych technologii, które mają ograniczyć ryzyko ingerencji przez osoby trzecie.
Ochrona kinetyczna - sprawdzone sposoby zabezpieczenia szaf kablowych
Najprostszym rozwiązaniem, które znacząco wpływa na zabezpieczenie szafy na kable, jest zastosowanie metalowych obudów (najczęściej z blachy o grubości 1,5 mm), a także specjalnych certyfikowanych zamków, które często występują w układzie podwójnym. Warto dodać, że zasady budowy zamków i innych zabezpieczeń stosowanych w szafach RACK określa norma EN 1303.
Każda szafa antywłamaniowa na kable może zostać dodatkowo wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak np. czujniki otwarcia drzwi bądź urządzenia wykrywające wstrząsy, które są oznaką próby włamania.
Zamki elektroniczne i inne zabezpieczenia szaf RACK
Nowoczesna szafa serwerowa może być dodatkowo wyposażona w szereg zabezpieczeń i kluczy elektronicznych, takich jak:
- zamki na kartę RFID – które są otwierane przy użyciu identyfikatora,
-
zamki szyfrowe – które wymagają wprowadzenia kodu PIN,
-
biometryczne systemy dostępu – które rozpoznają odciski palców uprawnionego użytkownika,
-
podwójne systemy zamykania – które wymagają zarówno klucza, jak i kodu.
Warto podkreślić, że szafa dystrybucyjna "objęta" wysokim priorytetem ochrony jest często wpleciona w system monitoringu. Dzięki temu można na bieżąco monitorować bezpieczeństwo szafy i tym samym zwiększyć poziom zabezpieczenia znajdujących się wewnątrz elementów infrastruktury.
Ochrona pomieszczeń serwerowych - wsparcie dla systemów bezpieczeństwa szaf
Jako producent szaf sterowniczych dokładamy wszelkich starań, aby dostarczane przez nas rozwiązania zapewniały jak najwyższy poziom ochrony. Należy jednak pamiętać, że zabezpieczenia bezpośrednie (zamki, czujniki) powinny być uzupełnione dodatkowymi systemami bezpieczeństwa, których zadaniem jest kontrola dostępu do pomieszczeń serwerowych.
Do zabezpieczeń, o których mowa, zalicza się m.in. drzwi z zamkami elektronicznymi, rejestratory wejść, a także systemy identyfikacji osób, wykorzystujące dane odczytywane przez czujniki RFID.
Ważnym elementem systemów zabezpieczających szafy kablowe, jest również odpowiednia polityka bezpieczeństwa, która ma wpływ na procedury związane z uzyskiwaniem dostępu do szaf przez pracowników oraz osoby trzecie.