Rozwój technologii internetowej sprawia, że szybkie i stabilne połączenia światłowodowe stają się standardem. Wśród...
Szukaj postu
Jak zacząć kopać kryptowaluty? Co potrzebujesz
Trudno sobie wyobrazić kopanie kryptowalut bez solidnego sprzętu i oprogramowania. Każdy, kto choć raz się nad tym zastanawiał musi wiedzieć, czy inwestycja ta będzie w jego przypadku się opłacać. Aby się tego dowiedzieć, trzeba wziąć pod uwagę liczbę uzyskanych tokenów, oczekiwaną moc obliczeniową (hashrate), koszt energii, cenę aktywów i inne opłaty. Konieczne jest też posiadanie odpowiedniego sprzętu, a ten kosztuje i to całkiem sporo.
Koparka - rzecz święta
Zarabianie na kryptowalutach wiąże się z koniecznością posiadania koparki. Przyszły pasjonat kopania musi wybierać pomiędzy:
1. Koparkami ASIC - są to kompaktowe, a zarazem zaawansowane urządzenia obliczeniowe, które zużywają mało energii i i zapewniają korzystniejszy przelicznik haszów na pojedynczy W. Dedykowane ASIC-i uzyskują bardzo wysoki hashrate, aczkolwiek - zgodnie z nazwą - są... dedykowane. Oznacza to, że nie można za ich pomocą wykopywać innej waluty, niż tej do której są one przeznaczone.
2. Koparki GPU - jak sama nazwa wskazuje, są to podrasowane komputery, które wykonują obliczenia w oparciu o karty graficzne i procesory (algorytmy grafiki 3D). Ich niezaprzeczalną zaletą jest uniwersalność, gdyż można za ich pomocą kopać wiele różnych kryptowalut. W skład urządzenia wchodzi stelaż do koparki kryptowalut, na którym osadza się poszczególne karty GPU wraz z procesorem.
3. Bramki FPGA - to programowane bramki logiczne, które wyróżniają się bardzo niskim poborem mocy (nawet kilkaset W) i - co za tym idzie - niewielką emisją ciepła i mniej rozbudowaną instalacją chłodzącą. Wadą bramek jest ich wysoka cena, która wynika z udoskonalonej konstrukcji.
Portfel kryptowalut i oprogramowanie - o czym pamiętać?
Przechowywanie uzyskanych w trakcie kopania środków jest możliwe tylko w dedykowanych portfelach. Można zaopatrzyć się w portfel online, offline (urządzenie USB), a także... w kartkę papieru. Na tej ostatniej można zapisać swój klucz prywatny, który będzie służył do realizacji transakcji. Klucz zawiera informację dotyczącą liczby posiadanych aktywów, dlatego należy przechowywać go w odpowiednio zabezpieczonym przed dostępem w zewnątrz miejscu. I jeszcze jedno: chcąc kopać kryptowalutę, trzeba posiadać do tego odpowiednie oprogramowanie. Niektóre z puli korzystają z dedykowanego softwareu, aczkolwiek nie trzeba tu obawiać się dużych kosztów, gdyż większość narzędzi jest dostępna za darmo.
Podsumowując, do kopania kryptowalut potrzeba cierpliwości, umiejętności analizowania kosztów, odrobiny wiedzy i... profesjonalnego sprzętu. Dobrą koparkę można zbudować samemu, ale będzie tu potrzebny dedykowany stelaż koparki kryptowalut i całkiem sporo wiedzy na temat miningu.