Ostatni post

Czym charakteryzuje się okablowanie strukturalne?

153 Views

Planowanie i organizacja sieci

Sieć strukturalna należy do infrastruktury technicznej odpowiadającej za przesyłanie informacji. Składa się z okablowania poziomego i pionowego, za pomocą którego podłączane są różnego typu urządzenia sieciowe oraz odbiorniki przeznaczone dla osób na bieżąco wykorzystujących transmisję danych.

Budowę sieci należy planować przy uwzględnieniu obowiązujących w Polsce norm. Szczególne znaczenie ma norma europejska o oznaczeniu EW 50173 oraz standard ISO 11801. Określa on systemy okablowania telekomunikacyjnego, odpowiednie dla różnych zastosowań.

Elementy składowe systemu

Okablowanie strukturalne sieci składa się z wielu elementów, pozwalających na stworzenie sprawnie działającego systemu. Centralne punkty sieci są nazywane punktami rozdzielczymi. Są to miejsca, w których zgromadzone jest okablowanie należące do danego fragmentu instalacji.

Okablowanie pionowe ma za zadanie łączenie różnego rodzaju przewodów na kolejnych piętrach budynku. Mogą być to kable miedziane lub światłowody charakteryzujące się zwiększoną prędkością transmisji danych. Okablowanie poziome łączy punkty rozdzielcze z gniazdami typu RJ-45, które są stosowane do tworzenia połączeń końcowych z siecią. Kolejnym elementem są połączenia między budynkami, dzięki którym system może działać na większych odległościach i być udostępniany większej liczbie odbiorców.

Różna prędkość transmisji danych

Przy planowaniu sieci trzeba uwzględnić różne rodzaje wykorzystywanych przewodów. Podstawą jest kabel koncentryczny, który pozwala wykonywać transmisję danych na odległość około 500 metrów. Jego ograniczeniem jest mała przepustowość, która wynosi tylko 10 MBit/sekundę. Jest to wartość odpowiednia dla funkcjonowania różnego typu systemów sterujących, ale nie pozwala na stałe przesyłanie wysokiej jakości danych audio lub wideo bez opóźnień.

Dlatego w ramach okablowania strukturalnego wykorzystywana jest tak zwana skrętka i światłowody. Na rynku można spotkać wiele odmian gwarantujących transmisję danych o szybkości do 100 MBit/sekundę lub nawet do 1000 MBit/sekundę. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja kosztów i dostosowanie okablowania do bieżących potrzeb budynku.

Zabudowa sprzętu sieciowego

Do zabudowy sprzętu sieciowego służą szafy teleinformatyczne, które dodatkowo zapewniają odpowiednią wentylację i inne warunki techniczne umożliwiającego zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Szafa RACK może być wyposażona półki, listwy zasilające, organizery przewodów oraz innego typu dodatki ułatwiające fizyczną organizację urządzeń. Szafa serwerowa może mieć różne wymiary i pozwala na zgromadzenie dużej ilości sprzętu sieciowego w jednym miejscu. Dzięki niej możliwa jest ochrona elementów aktywnych i pasywnych wykorzystywanych podczas transmisji danych.

Sieć dostosowana do potrzeb

Okablowanie strukturalne składające się na sieć komputerową można wykorzystać do budowy systemu przesyłającego obraz, dźwięk oraz dane potrzebne do sterowania różnego rodzaju urządzeniami wymagającymi stałego kontaktu z siecią. Może mieć to związek nie tylko ze spełnieniem potrzeb mieszkańców budynku, na przykład, w zakresie emisji sygnału telewizyjnego. Okablowanie może mieć też duże znaczenie podczas monitorowania bezpieczeństwa budynku i zapewnienia sprawności instalacji alarmowej. Zastosowanie sieci należy określić już na etapie planowania okablowania, dzięki czemu transmisja danych będzie dostosowana do oczekiwań inwestora i nie będzie powodować nadmiernych kosztów podczas długotrwałej eksploatacji.