Ostatni post

Jakie kable są potrzebne do budowy sieci FTTH?

54 Views

Sieci światłowodowe FTTH są istotnym elementem każdej nowoczesnej instalacji teletechnicznej w budynkach zbiorowych. Ich popularność rośnie z roku na rok, dzięki obowiązującym przepisom oraz nieustanie rosnącej świadomości wielu inwestorów stawiających na innowacyjne oraz niezawodne rozwiązania. Obecnie zapewnienie dostępu zarówno do odpowiedniej jakości usług multimedialnych, jak i internetu staje się sprawą priorytetową. Jakie są rodzaje kabli do budowy sieci FTTH?

Popularność światłowodowych sieci FTT

W przypadku budynków zbiorowych jednym z najważniejszych elementów nowoczesnej instalacji teletechnicznej są światłowodowe sieci FTTH. W jej składzie można znaleźć słupek światłowodowy oraz przełącznice FTTH, które to można dopasować do najróżniejszych potrzeb. Te nowoczesne instalacje mają bardzo duże możliwości. Dzięki bezawaryjności są one coraz bardziej popularne wśród tysięcy klientów.

Dzięki sieci światłowodowej można uzyskać dostęp nie tylko do internetu, lecz także do wysokiej jakości usług multimedialnych. Dla wielu osób jest to sprawą niezwykle ważną, gdyż bez dostępu do tych usług nie można by było wykonać wielu obowiązków zarówno domowych, jak i firmowych.

Jakie można zastosować okablowanie do sieci FTTH?

Przed przystąpieniem do projektu instalacji systemów światłowodowych warto dobrze zapoznać się z odpowiednią techniką okablowania dla poszczególnych budynków zbiorowych. Jednymi z najbardziej popularnych metod jest:

  • - okablowanie typu breakout

Metoda ta jest najbardziej powszechna. Obecnie jest ona stosowana w niemalże każdym obiekcie, niezależnie od jego topologii oraz przeznaczenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż jako jedyna z trzech metod narzuca realizację całej instalacji na etapie kablowania obiektu. Co więcej zachodzi konieczność rezerwacji odpowiedniej ilości miejsca na poszczególnych kondygnacjach w celu montażu przełącznic piętrowych.

  • - okablowanie mikrorurki

Ten sposób jest zalecany w przypadku, gdy inwestorowi nie jest znana początkowa liczba urządzeń podłączonych w przyszłości do sieci światłowodowej. Okablowanie to polega na ułożeniu specjalnie zaprojektowanych pakietów elastycznych rurek. Są one pojedynczo doprowadzane do gniazd abonenckich. Co więcej można je podłączyć do pakietów w szachcie przy pomocy specjalnych łączników.

Obecnie dostępne są takie rozwiązania, które oferują szereg możliwości w zakresie doboru konstrukcji pakietów oraz pojedynczych mikrorurek abonenckich. Różnią się one między sobą: kształtem, wymiarami, kolorem, a także elastycznością.

  • - okablowanie bazuje na kablu łatwego dostępu

Ta nowoczesna technika w pewnym sensie łączy ze sobą oba opisywane wcześniej podejścia. Polega ona na realizacji okablowania poszczególnych budynków w oparciu o tak zwany kabel łatwego dostępu. Metoda taka jest najbardziej uniwersalnym oraz elastycznym sposobem doprowadzenia światłowodów do wielu mieszkań mieszczących się w budynkach wielorodzinnych.

Każde przyłącze światłowodowe posiadające odpowiednie okablowanie działa szybko, sprawnie oraz bezproblemowo. Jest ono bardzo dobrym rozwiązaniem na długie lata.