Ostatni post

Wady i zalety światłowodu

104 Views

Światłowód to technologia przyszłości i tak właśnie rozumie ją gros społeczeństwa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pierwsze teoretyczne rozważania na jego temat miały miejsce już w... XIX wieku. Na szczęście ludzkość już od dawna przeszła od słów do czynów, dzięki czemu światłowody wykorzystuje się dziś na bardzo szeroką skalę.

Czym jest światłowód?

Od strony technicznej światłowód to element, którego wewnętrzna struktura składa się z nośnika o bardzo niskim stopniu pochłaniania światła. Jego średnica jest bardzo mała, gdyż jest on niewiele grubszy od ludzkiego włosa. Właściwy światłowód umieszczony jest w specjalnej warstwie ochronnej i izolacyjnej. Dzięki niej może być on prowadzony na bardzo dużą odległość i to bez ryzyka jego załamania, uszkodzenia lub pęknięcia.

Tor światłowodowy - zasada działania

Zasada działania światłowodu jest bardzo prosta. Element ten transmituje sygnał świetlny, który rozprowadzany jest przez jego wewnętrzną strukturę. Co ważne, struktura ta wyróżnia się bardzo niskim stopniem pochłaniania światła! Dzięki temu sygnał świetlny (w postaci cyfrowej) może być przesyłany na bardzo duże odległości, a jego częstotliwość może osiągać wartości, które wcześniej były niespotykane w przypadku przewodów miedzianych. Ważnym elementem toru sygnałowego jest przełącznica światłowodowa oferowana przez Cabinex, która ułatwia podłączenie światłowodów do instalacji domowej.

Właściwości fizyczne i optyczne

Światłowód to ośrodek, który charakteryzuje się bardzo ciekawymi właściwościami fizycznymi. Ze względu na wykorzystywaną technologię transmisji zachodzących w światłowodzie nie da się jej podsłuchać (jeśli nie posiada się dostępu). Zastąpienie przepływającego prądu elektrycznego strumieniem światła sprawia, że wyeliminowane zostaje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. To z kolei oznacza, że wokół światłowodu nie ma pola elektromagnetycznego, którego przebieg można dość łatwo rejestrować.

Właściwości elektromechaniczne

Konstrukcja światłowodu została zaprojektowana w ten sposób, by jego struktura była jak najmniej podatna na uszkodzenia. Światłowód zachowa swoją maksymalną przepustowość nawet wówczas, gdy zostanie on wygięty do akceptowalnej przez producenta wartości promienia gięcia. Światłowody są też odporne na drgania, dzięki czemu można je instalować tuż przy ruchliwych drogach i to bez ryzyka, że ruch ten wpłynie na ich przepustowość. Konstrukcja światłowodu doskonale radzi sobie również z polem elektromagnetycznym. Oznacza to, że jest ona całkowicie odporna na zakłócenia

Struktura sieci

Zaletą sieci światłowodowych jest ich duża przepustowość i modułowa struktura. Od głównej sieci odchodzą przyłącza, które doprowadza sygnał cyfrowy do bloku, mieszkania lub domu. Takim przyłączem może być np. wyprodukowany przez Cabinex przełącznica dostępowa (w przypadku osiedla domków lub na blokowisku, istnieje możliwość zastosowania słupka światłowodowego), która ma postać szafy rozdzielczej ze znajdującymi się wewnątrz wyjściami światłowodu. W większości sieci za transmisję odpowiedzialne są dwa światłowody (dla sygnału nadawanego i odbieranego), ale dzięki nowym technologiom, sygnał ten może iść również obydwu kierunkach zgodnie z zasadą interferencji.

Mówiąc wprost: światłowody to przyszłość, gdyż trudno sobie wyobrazić bez nich nowoczesną infrastrukturę do transferu danych.