Ostatni post

Co to jest Data Center (centrum danych) i z czego się składa?

35 Views

W erze cyfrowej, gdzie informacje stanowią podstawowy zasób dla przedsiębiorstw, instytucji, jak i użytkowników indywidualnych, Centra Danych pełnią szczególną istotną funkcję. Data Center to miejsce gromadzenia informacji, gwarantujące ciągłość pracy systemów i bezproblemowy dostęp do zasobów cyfrowych. Czym jest i z czego się składa DC? Zapraszamy do lektury.

 

Co to Data Center?

Termin ten przetłumaczony na język polski oznacza Centrum Danych. A co to jest centrum danych? Jest to fizyczne miejskie, które przypomina nieco serwerownię. Celem tej przestrzeni jest kumulowanie oraz przetwarzanie informacji wprowadzanych i wyprowadzanych przez osoby korzystające z sieci internetowej. Data Center obejmuje pomieszczenia znajdujące się w różnych częściach świata. Jest to związane z zapotrzebowaniem na sporę ilość komputerów administrujących i zajmujących się wrażliwymi danymi. DC musi być dobrze zaprojektowaną przestrzenią z odpowiednim wyposażeniem, wdrążonymi procedurami i serwerownią. Nie brakuje w nim szeregu pracowników i dokumentacji. Centrum danych używane jest do przechowywania zawartości internetu. Ponadto zapewnia niezawodność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Z takich miejsc korzystają wszyscy użytkownicy internetu, jednak bezpośrednimi klientami DC są: portale, strony internetowe, deweloperzy, dostawcy usług online, firmy hostingowe, zarządzający aplikacjami, jak i prywatni przedsiębiorcy.

 

Z czego składa się Data Center?

Decydując się na inwestycję w DC, należy zacząć od zaprojektowania serwerowni, czyli pomieszczania gwarantującego komputerom odpowiednie warunki do pracy. Zależnie od liczby zastosowanych serwerów, musimy też pamiętać o właściwej ilości wolnego miejsca. Oprócz tego, planując stworzenie Centra Danych, nie możemy zapomnieć o specjalnym oprogramowaniu do zarządzania DCIM, zdalnym dostępie przez serwery konsolowe, skutecznym systemie zasilania, efektywnej klimatyzacji i pewnych sprzętach niezbędnych do budowy serwerów.

Z czego składa się Centrum Danych?

- serwery- czyli, najważniejsze elementy każdego Centra Danych,

- infrastruktura sieciowa- obejmująca wszystkie sprzęty zapewniające komunikację między serwerami a resztą świata. Obejmuje np. zapory sieciowe, routery, przełączniki, akcesoria do budowy sieci (stelaże i mufy światłowodowe, słupki światłowodowe),

- systemy zarządzania zasilaniem- zalicza się do nich wiele elementów jak np. awaryjne zasilacze UPS, szynoprzewody, przełączniki źródeł zasilania, systemy centralizacji zdalnego dostępu,

- systemy wentylacji serwerowni- efektywny system wentylacji to element mający kluczowe znaczenie podczas budowy serwerowni. Urządzenia elektroniczne w trakcie swojego działania wytwarzają całą masę ciepła. Zbyt wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na sprzęt, skracając żywotność poszczególnych komponentów. Do systemów wentylacji zalicza się np. szafy klimatyzacji z systemami wody lodowej, czujniki wilgotności i temperatury,

- zabezpieczenia fizyczne oraz cybernetyczne- systemy monitoringu, kontrola dostępu i inne zaawansowane rozwiązania służące do ochrony danych.

 

Serwerownia stworzona pod Data Center musi być odpowiednio wyposażona. Ważnymi elementami, są zwłaszcza szafy sterownicze. To właśnie w nich umieszcza się sprzęty serwerowe, ponadto stosuje się takie dodatkowe akcesoria, jak: zaślepki, wysuwane półki, szyny montażowe, drabinki, kanały, uchwyty. W szafach montuje się zasilacze UPS, routery przełączniki sieciowe itp. W projektowaniu Centrów Danych przydają się też rozdzielnice FTTx, służące do rozdzielania sieci światłowodowej. Ponadto w takich przestrzeniach pojawia się też szafa zapasu kabla stosowana do magazynowania zapasu kabla światłowodowego lub nadmiaru okablowania. Oczywiście ważną częścią Data Center jest też system do zarządzania całą infrastrukturą.

Data Center to zaawansowane, specjalne zaprojektowane i rozbudowane systemy oraz procedury, skupiające się przede wszystkim na przetwarzaniu danych.