Mianem szaf RACK określa się grupę szaf o stypizowanym, metalowym stelażu i różnorodnych rodzajach obudów. Wspólną cechą wszystkich szaf RACK jest wysokość wewnętrzna odpowiadająca wielokrotności tzw. 1U. Czym jest 1U? To wysokość odpowiadająca 1 3⁄4 cala. Na rynku dostępne są więc szafy o wysokości 18U, 24U, 30U czy 36U i innych.
Poza wysokością wewnętrzną, zestandaryzowana jest również szerokość rozstawu profili montażowych. Do najczęściej spotykanych należą szafy 19”, jednak na rynku dostępne są także RACK 10 czy 24”. Prócz wysokości montażowej wyrażonej jako wielokrotność U oraz szerokości, szafy RACK mogą różnić się między sobą znacznie innymi parametrami, takimi jak:
obudowa – z otwieranymi lub nie bokami, z otwieranymi panelami tylnymi,
bez obudowy,
drzwi - pełne, szklane, perforowane, wysokość, głębokość, posadowienie.
Na rynku obecne są szafy RACK wentylowane (z różną ilością wentylatorów), klimatyzowane, zaopatrzone w termostaty lub pozbawione wszelakiej regulacji obiegu powietrza. Jednak największe różnice związane są z wyposażeniem oraz zastosowaniem szaf.
Choć szafy RACK najczęściej kojarzone są z serwerowniami, w rzeczywistości stosowane są również w wielu innych branżach pokrewnych. Poza informatycznymi, można wyróżnić szafy RACK:
telekomunikacyjne,
używane w telewizji przemysłowej,
stosowane w technice laboratoryjnej,
dedykowane do systemów nagłaśniających,
stosowane w systemach alarmowych.
Typizacja wysokości w formie wielokrotności 1U, a także z góry określone szerokości montażowe, pozwalają na całkiem łatwe zaplanowanie umieszczenia potrzebnych urządzeń w danym miejscu. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzą także producenci sprzętu, który używany jest zazwyczaj w szafach RACK, przystosowując obudowy adekwatnie do montażu w profilach.
Szerokość urządzeń daje możliwość instalacji najczęściej między profilami 19”, które, nieco rzadziej natomiast w rozstawie 10 czy 24”. Wysokość urządzeń z kolei to 1U lub wielokrotność 1U.
Wśród produkowanych szaf RACK spotkać można tak dużą ilość konfiguracji, że trudno zastosować tu jakąkolwiek klasyfikację. Oczywiście można dokonać pewnych wyróżnień i podzielić je na:
wiszące i stojące,
o szerokościach paneli montażowych 10, 19 i 24 cale,
otwarte i zamknięte,
metalowe i wykonane z innych materiałów.
W ramach powyższych wyróżnień, dokonuje się kolejnych podziałów, np. w przypadku szaf wiszących można wyodrębnić szafy jednosekcyjne (typowe, otwierane wyłącznie od frontu) oraz dwusekcyjne, zwane także dwudzielnymi, wyposażone w dwie pary zawiasów. W tych szafach obudowa z panelami montażowymi ma charakter drzwiczek, do wnętrza szafy można dostać się od frontu i z tyłu, po otwarciu obudowy.
Polska produkcja
Jakość i doświadczenie
Zastosowane technologie
Innowacyjne rozwiązania