Ostatni post

Jak oznaczać kable i przewody w szafach sterowniczych?

346 Views

Z uwagi na fakt, że współczesne szafy sterownicze są coraz bardziej skomplikowane, odpowiednie oznaczenia umieszczonych w nich kabli i przewodów są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w czasie ich serwisowania, konserwacji, jak również codziennego wykorzystania. Jak powinno wyglądać zatem oznaczanie kabli i przewodów?

Oznaczenia w szafach sterowniczych

Oznaczanie kabli oraz przewodów w szafach sterowniczych musi uwzględniać ich złożoność, stopień skomplikowania oraz zainstalowaną aparaturę. Zwykle szafa dystrybucyjna zawiera sporo połączeń i zasadniczo każde z nich powinno się uwzględniać w procesie identyfikacji wizualnej. To samo tyczy się etykiet i tabliczek umieszczonych pod listwami zaciskowymi, sterownikami, złączkami czy przyciskami.

Odpowiednie dobranie markerów

Markery na kable i przewody stanowią kluczowy element w szafach sterowniczych. Do wyboru mamy kilka opcji, które umożliwią wykonanie zadania w niedługim czasie. W wypadku użycia modeli z wymienną etykietą PT możliwe staje się uzupełnienie informacji związanej z przewodami w dogodnym dla nas terminie. Bezhalogenowy profil POZ lub owalny PO można zadrukować samodzielnie.

Jak montować opisy do kabli?

Opisy do kabli najłatwiej będzie zamontować z użyciem opasek zrobionych ze stali nierdzewnej albo tworzywa. Doskonale sprawdzają się tutaj komfortowe profile przymocowane na profilach albo elastyczne płaskie oznaczniki. Te ostatnie można nabyć w różnych rozmiarach i umożliwiają nadrukowanie nawet do pięciu linii tekstu, zamieszczenie kodów kreskowych czy wstawienie grafiki. Takie oznakowanie znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort korzystania z szaf sterowniczych. Właściwe oznakowanie aparatów elektrycznych Niemniej ważne będzie odpowiednie oznakowanie dla aparatów elektrycznych. W takiej sytuacji sprawdzają się rozwiązania elastyczne umożliwiające, np. zmianę rozmiaru etykiety zależnie od dostępności miejsca. Znakomitym pomysłem będzie użycie samoprzylepnych, wzmocnionych profili z PVC albo systemu modułowego znaczników PS wpinanych na bazowy profil.

Jaki materiał oznakowania wybrać?

Przyciski oraz tabliczki znamionowe powinny zostać wykonane z odpornego i trwałego materiału. Grawerowane w laminacie tabliczki PGL zapewniają sporą wytrzymałość mechaniczną. Jeżeli wymagana jest odporność na promieniowanie UV, możemy wybrać zrobiony z anodowanego aluminium model PGA. Poliestrowo-piankowe etykiety EPL mogą zaś pracować bezawaryjnie między innymi w środowisku olejowym.