Ostatni post

Jak układać kable w szafie serwerowej?

186 Views

Szafy serwerowe umożliwiają bezpieczną i bezawaryjną pracę serwerów, urządzeń sieciowych oraz innych elementów infrastruktury informatycznej. Aby zapewnić funkcjonalność wszystkich stosowanych rozwiązań, należy zapewnić odpowiednie ułożenie kabli. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze związane z obsługą i konfiguracją sieci. Ponadto szafa serwerowe Rack będzie wtedy miała profesjonalny wygląd i będzie świadczyła o dbałości firmy o wszelkie szczegóły związane z obsługą IT. Jak układać kable w prawidłowy sposób?

Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń

Szafy serwerowe są przeznaczone do przechowywania ważnych elementów infrastruktury sieciowej, w tym routerów i przełączników. Ułożenie kabli jest często dużym wyzwaniem dla instalatorów z uwagi na duży stopień skomplikowania używanych rozwiązań sieciowych. Nieprawidłowo uporządkowane kable mogą utrudniać przepływ powietrza i prowadzić do występowania zbyt wysokiej temperatury pracy, a w konsekwencji występowania problemów z funkcjonowaniem sprzętu elektronicznego. Ponadto może to stwarzać zagrożenie dla pracowników.

Długość kabli dostosowana do rozmiaru szafy

Sposób prowadzenia kabli w dużej mierze zależy od rozmiaru szafy serwerowej Rack. Zwykle mamy do czynienia ze standardem 19 cali oraz w pewnym stopniu regulowaną głębokością stelaża. Typowe jednostki szafy mają wysokość 1,75 cala, a więc 44,45 mm. Pierwszą czynnością powinno być określenie optymalnej długości przewodów. Należy uwzględnić margines błędu, dzięki czemu przewody nie będą nadmiernie naprężone, a także nie będą odstawać od urządzeń.

Jak układać kable w szafach Rack?

W szafach serwerowych możliwy jest montaż prowadnic pozwalających na prowadzenie kabli w uporządkowany sposób oraz ochronę przed przypadkowym uszkodzeniem podczas obsługi, na przykład, podczas otwierania i zamykania szafy. Prowadnice poziome i pionowe są montowane do ścianek bocznych za pomocą wkrętów. Kable mogą posiadać etykiety samolaminujące, za pomocą których można oznaczyć przewody, w tym ich kategorię, przeznaczenie i przekrój. Ułatwia to czynności serwisowe, gdy istnieje konieczność wymiany pojedynczych elementów.

Łatwa konfiguracja i rozbudowa sieci

Odpowiednio ułożone kable w szafie serwerowej oznaczają bezawaryjne funkcjonowanie urządzeń sieciowych. Pozwala to także na ocenę solidności wykonawcy, który zwraca uwagę na wszystkie aspekty działania sieci. Ułożenie kabli powinno umożliwić łatwą obsługę, konfigurację oraz rozbudowę instalacji. Ma to ogromne znaczenie bez względu na rozmiar serwerowni oraz ilość wszystkich komponentów sieciowych.