Ostatni post

Systemy chłodzenia szaf sterowniczych i obudów

133 Views

Szafy sterownicze to powszechnie używane sprzęty, które do swojego działania wymagają stałego podłączenia do prądu. Wytwarzają one sporą ilość energii, co może skutkować przegrzaniem części, a tym samym spadkiem wydajności pracy całej instalacji. Chcąc przeciwdziałać temu problemowi, niezbędne okazuje się zastosowanie specjalnych systemów chłodniczych.

Dlaczego potrzebne jest chłodzenie szaf sterowniczych?

Nowoczesna technologia chłodzenia szaf sterowniczych chroni komponenty przed możliwym przegrzaniem. Warto pamiętać, że to właśnie ciepło przyczynia się w największym stopniu do awarii podzespołów elektronicznych. Wysoka temperatura doprowadza do przegrzania części, ich awarii, wydłużenia przerw produkcyjnych, jak i problemów dostawczych. Oczywiście, skutków jest o wiele więcej.

Metody chłodzenia szafy sterującej

Chłodzenie szaf sterowniczych może odbywać się na kilka sposobów. Niekiedy odprowadzanie ciepła z zewnątrz szaf zapewniają naturalne procesy, takie jak konwekcja czy cyrkulacja powietrza. Cyrkulacja powietrza sprawdza się w przypadku szaf otwartych albo o sporym stopniu przepuszczania powietrza, natomiast konwekcja własna to naturalna wymiana ciepła przez powierzchnię szafy. Zależy ona w dużej mierze od różnicy temperatur. Naturalne metody chłodzenia często okazują się jednak niewystarczające, wtedy najlepiej zdecydować się na wentylatory albo klimatyzatory. W metodzie wymuszonej cyrkulacji powietrza zamontowane w szafie wentylatory doprowadzają do stałego ruchu powietrza wewnątrz obudowy, dzięki czemu gwarantują lepszy rozkład ciepła i efektywny proces konwekcji.

Lepszym rozwiązaniem są jednak wentylatory filtrujące, które zapewniają równomierny i stały dopływ powietrza. W przypadku szaf o wysokim poziomie szczelności polecane są wymienniki powietrze-powietrze czy też skuteczniejsze wymienniki powietrze-woda. Niekiedy do chłodzenia szaf sterujących wykorzystuje się metodę bezpośredniego chłodzenia wodnego, która wymaga dosyć skomplikowanego systemu odprowadzania wody. Najskuteczniejszą techniką odprowadzania ciepła charakteryzują się klimatyzatory. Poprzez ich użycie można zmniejszyć temperaturę wewnątrz szafy nawet znacznie poniżej temperatury otoczenia.

Systemy chłodzenia szaf sterowniczych - jaki wybrać?

Aby chłodzenie szaf sterujących spełniło swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrane. Najczęściej sięga się po wentylatory oraz klimatyzację. Wentylatory są dobrym rozwiązaniem, jeżeli istnieje możliwość chłodzenia szafy sterowniczej przy użyciu powietrza z zewnątrz. Przed ich wyborem należy też zweryfikować to, czy we wnętrzu instalacji nie znajdują się źródła ciepła o dużej mocy. Klimatyzatory to doskonała propozycja, jeżeli szafa generuje bardzo dużą wartość energii cieplnej. Warto je zamontować, gdy niemożliwa jest wymiana powietrza pomiędzy środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym. Co ważne, oba te systemy chłodzenia można ze sobą niekiedy połączyć.