Rozwój technologii internetowej sprawia, że szybkie i stabilne połączenia światłowodowe stają się standardem. Wśród...
Szukaj postu
Zastosowanie sieci światłowodowych w przemyśle
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przemysłu bez światłowodów. Struktura przemysłowej sieci przesyłowej nie ogranicza się jednak do tego, co znajduje się w budynku. To również to, co znajduje się w jego okolicy i jest przez specjalistów nazywane siecią światłowodową.
Jak skonstruowana jest sieć światłowodowa w przemyśle?
Przemysłowa sieć światłowodowa rozpoczyna się tam, gdzie łączy się z tzw. siecią szkieletową. Słupek światłowodowy to element sieci, z którego można wyprowadzić połączenia nawet do kilkudziesięciu klientów. Dzięki temu można połączyć z siecią:
- • biuro zarządu,
- • infrastrukturę produkcyjną,
- • biuro hali,
- • maszyny produkcyjne,
- • sieć obsługującą urządzenia pomocnicze itd.
Jeśli na terenie obiektów przemysłowych znajduje się kilka budynków, to w skład sieci wejdzie także rozdzielnica światłowodowa zewnętrzna. Dzięki niej sygnał jest rozdysponowywany z jednego źródła do kilku różnych odbiorników.
Gdzie wykorzystuje się sieć światłowodową w przemyśle?
Sieć światłowodową, czyli infrastrukturę o dużej przepustowości wykorzystuje się w przemyśle na wiele różnych sposobów. Korzysta się z niej np. w kontekście zarządzania linią przesyłową, urządzeniami produkcyjnymi, systemami automatyki i komunikacją pomiędzy różnymi pionami firmy. Świetnie obrazuje to przykład związany z polityką magazynową. Jeśli towar wyjdzie z magazynu na zewnątrz, to dokument WZ zostanie przesłany od razu do księgowości. To samo dotyczy bilansu, dokumentacji technicznej, programów do obsługi maszyn CNC i raportów dziennych, miesięcznych i rocznych. Sieć światłowodowa jest też wykorzystywana w komunikacji z innymi przedsiębiorstwami oraz zespołami serwisowymi, a więc podmiotami działającymi poza firmą.
Infrastruktura a rosnąca wydajność sieci
Jedna przełącznica światłowodowa może obsłużyć nawet kilkanaście optycznych torów transmisyjnych. Oznacza to, że można na niej oprzeć zarządzanie wszystkimi obrabiarkami CNC na dużej hali przemysłowej. Co ważne, nowoczesne przełącznice zaprojektowane są w taki sposób, aby tor świetlny był ciągły. Dzięki temu transfer danych pomiędzy wejściem i wyjściem odbywa się szybciej i sprawniej. Analogiczną rolę w takim obwodzie odgrywa szafa światłowodowa, której zadaniem jest:
- • uporządkowanie sieci światłowodowej,
- • ułatwienie jej późniejszej rozbudowy,
- • zapewnienie szybkiej i sprawnej komunikacji,
- • skuteczniejsze zarządzanie siecią,
- • skrócenie działań serwisowych i naprawczych.
Reasumując, sieci światłowodowe to przyszłość przemysłu. Dlatego z każdym kolejnym rokiem ich rozpiętość będzie wzrastała.