Ostatni post

FTTx, FTTP i FTTN - co to jest? Jakie są różnice?

2909 Views

Usługi online są coraz bardziej popularne w Polsce i na całym świecie. Przesyłanie dużych ilości informacji wymaga używania łączy, które pozwalają na uzyskanie coraz wyższych przepustowości. Jest to szczególnie istotne podczas pobierania lub wysyłania materiałów audio i wideo. Aby uzyskać dużą prędkość pobierania i wysyłania danych warto stosować łącza światłowodowe. Co warto wiedzieć o tej technologii?

Architektura sieci FTTX

Architektura sieci opartej na połączeniach światłowodowych nazywana jest FTTX. Dzieli się ona na wiele rodzajów, które podzielone są ze względu na różną liczbę światłowodów, rozmieszczenia rozwidleń oraz punktów przeznaczonych do podłączenia do sieci.

Centralnymi punktami są rozdzielnice FTTX, dzięki którym sygnał może być dostarczany do wielu miejsc jednocześnie. Wybór architektury oraz szczegółowego wyposażenia sieci zależy od operatora, który przygotowuje się do świadczenia usług związanych z udostępnianiem Internetu.

Obszar prowadzonej działalności

Aby sieć pracowała bez zakłóceń, należy wziąć pod uwagę obszar działalności i szacowaną liczbę podłączonych użytkowników. Infrastruktura musi być zorganizowana w nieco inny sposób na osiedlach domków jednorodzinnych oraz na terenach zabudowanych przez budynki wielorodzinne, gdzie naturalnie występuje większa gęstość zaludnienia.

Skuteczne rozwiązania dla domu

Najbardziej popularnym połączeniem jest FTTH, co oznacza Fiber To The Home. Zapewnia dużą przepustowość z uwagi na fakt, że kabel jest umieszczany bezpośrednio w lokalu klienta, zwykle pomiędzy skrzynkami przełączania linii i skrzynkami poszczególnych mieszkańców.

Do budowy sieci stosuje się słupki zewnętrzne FTTH, które kryją w sobie rozdzielnice, przełącznice FTTH i inne elementy niezbędne do dystrybucji sygnału. Mają obudowy odporne na zmienne warunki atmosferyczne i doskonale chronią ważne części sieci przed uszkodzeniem lub obniżeniem jakości sygnału. Dzięki temu technologia FTTH zapewnia doskonałe osiągi sieci, niestety wymaga instalacji osobnej linii energetycznej.

Ekonomiczna linia światłowodowa

Inne rozwiązanie to FTTN, czyli Fiber To The Node. W tym przypadku światłowód jest prowadzony tylko do punktu pośredniego, a do lokalu użytkownika doprowadzony jest kabel miedziany. Sieć zbudowana w ten sposób może obsługiwać nawet kilkuset abonentów, jednak muszą oni znajdować się w stosunkowo małej odległości, w promieniu około 1,5 kilometra. Do zalet należy zaliczyć możliwość osiągania dużych prędkości pobierania, a także wykorzystania istniejących już linii DSL, co obniża koszt instalacji.

Wykorzystanie kabli miedzianych

Kolejnym sposobem instalacji linii światłowodowych jest FTTC, czyli Fiber To The Curb. Przewody są umieszczane w oddzielnej skrzynce rozdzielczej, od której do docelowych odbiorców sieć rozprowadzana jest przy użyciu kabli miedzianych. Mają one mniejszą przepustowość, dlatego maksymalna prędkość wynosi tylko 100 Mb/s. Sieć FTTC cechuje się także mniejszym zasięgiem, który jest ograniczony do około 300 metrów.

Największa przepustowość i wygoda

Wśród innych technologii zapewniających łącza światłowodowe warto wymienić także FTTP, czyli Fiber To The Premises. Rozwiązanie to zapewnia dostęp do Internetu za pomocą kabli prowadzonych bezpośrednio od dostawcy usług do domu użytkownika.

Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dużych prędkości i stabilności sygnału, ponadto wymagana jest znacznie mniejsza ilość czynności serwisowych. Ten sposób połączenia jest uważany obecnie za najbardziej rozwojowy, jednak tworzenie takich sieci jest skomplikowane i wymaga dużych kosztów.

Dostęp do Internetu na miarę potrzeb

Rozwój sieci światłowodowych zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników oraz aktualnych możliwości technicznych na danym obszarze. Technologia FTTX pozwala na uzyskanie dostępu do szybkiego i niezawodnego Internetu bez konieczności ponoszenia nadmiernych kosztów. Połączenia tego typu są dużo bardziej wydajne niż technologie mobilne i kablowe, dlatego należą do najszybciej rozwijających się usług w naszym kraju.