Ostatni post

Sieci telekomunikacyjne - rodzaje

67 Views

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnego przedsiębiorstwa bez rozbudowanych i szybkich sieci teleinformatycznych. To dzięki nim można zapewnić sobie łatwą komunikację wewnątrz jednostki, usprawnić proces decyzyjny, a także zwiększyć efektywność prowadzonej działalności.

 

Sieć teleinformatyczna - jak wpływa na działanie przedsiębiorstwa?

Do sieci teleinformatycznych zalicza się nie tylko rozbudowane serwerownie, w których wykorzystuje się szafy RACK telekomunikacyjne, ale też bardziej znane i być może nieco prymitywne narzędzia komunikacji. Korzystają z nich wszyscy, począwszy od ogromnych, międzynarodowych korporacji, aż po małe biura, sklepy i inne punkty usługowe. Co ciekawe, z niektórych korporacyjnych sieci teleinformatycznych korzystamy wszyscy. Mowa tu oczywiście o systemach bankowych, które dzięki dużej przepustowości są w stanie zrealizować transakcje w czasie rzeczywistym. To samo dotyczy komunikacji w służbach ratowniczych, przemyśle, serwisach internetowych itd.

 

Rodzaje sieci telekomunikacyjnych

 

1. Sieci komputerowe - to rodzaj sieci opartych przede wszystkim na okablowaniu miedzianym. Zwykle wykorzystuje się do tego celu kable z czystej miedzi, która zwiększa przepustowość sygnału i ogranicza jego tłumienie. Sieci te nie wymagają tak zaawansowanych rozwiązań jak zewnętrzna szafa telekomunikacyjna, gdyż ich działanie ogranicza się przede wszystkim do zastosowań domowych.

 

2. Sieci światłowodowe - to architektura wykorzystywana nie tylko przez użytkowników domowych, ale też przez firmy i korporacje. Tytułowym nośnikiem danych jest tu światłowód, którego zadaniem jest transmisja sygnału świetlnego o bardzo wysokiej rozdzielczości. Atutem sieci światłowodowych jest ich duża przepustowość, ale też odporność na zakłócenia i podsłuchiwanie.

 

3. Sieci bezprzewodowe - to rodzaj infrastruktury sieciowej, który stale cieszy się rosnącą popularnością. Praca tychże sieci opiera się na transmisji fal radiowych, które pochodzą z routera. Dawniej z takich rozwiązań korzystało się zwykle w trakcie podróży. Dziś sieci bezprzewodowe (2.4 i 5 GHz) są już coraz częściej wykorzystywane w korporacjach, gdyż koszty ich tworzenia są relatywnie niskie.

 

Sposób rozmieszczenia infrastruktury sieci telekomunikacyjnych

Na sposób działania sieci telekomunikacyjnych wpływ ma również sposób ich rozmieszczenia w obrębie siedziby korporacji, firmy lub w bliskim sąsiedztwie domu. Integralnym elementem największych sieci korporacyjnych jest np. szafa telekomunikacyjna zewnętrzna, której parametry pozwalają na jej umiejscowienie poza budynkiem. Zwykle zapewnia ona stopień ochrony na poziomie IP54, a także posiada specjalny zamek ryglowy, który chroni zainstalowane w niej komponenty przed włamaniem. W mniej rozbudowanych sieciach rozwiązaniem wystarczającym jest szafa RACK, której praca może być wspomagana przez montowany panel chłodzący. Z rozwiązań tych korzysta się najczęściej w małych obiektach, to jest w przychodniach, domach wielorodzinnych, warsztatach samochodowych itd.

 

Podsumowując, idea sieci telekomunikacyjnych nie zmienia się. Zmianom podlegają za to narzędzia wykorzystywane do transmisji danych.