Ostatni post

Projektowanie sieci LAN – jakie rozmiary powinna mieć sieć telekomunikacyjna?

201 Views

Rozmiar projektowanej sieci LAN zależy od wielu różnych czynników. Liczba użytkowników, infrastruktura budynku, komunikacja z sieciami zewnętrznymi, a także przepustowość sieci to najważniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę. Niestety - jak wiadomo - nie są to parametry stałe, gdyż ich wartość w przyszłości z pewnością się zmieni.

 

Jak tanio zbudować sieć?

 

Budując sieć LAN trzeba pamiętać, że niektórych kosztów po prostu nie da się uniknąć. Warto je ponieść już teraz, to jest na samym początku, by później - jak to mówią - odcinać kupony. Projektując sieć LAN trzeba mieć na uwadze jej modułowość. Struktura sieci musi uwzględniać wykorzystanie nowych pomieszczeń (z wbudowanymi konektorami), wzrost liczby pracowników i rozmiaru baz danych, a także zwiększenie liczby użytkowników zewnętrznych. Budując sieć warto postawić na nieco większe szafy stojące na kable, których możliwości będą obecnie wykorzystywane na 50 - 70 procent. Prognozowanie wzrostów ruchu sieciowego nie jest łatwe, ale nadal jest możliwe. W tym celu bierze się pod uwagę aktualne tempo wzrostu liczby użytkowników, rosnące zapotrzebowanie z ich strony na usługi sieciowe, a także potrzeba zaimplementowania dodatkowej przestrzeni na dane.

 

Materiał wykonania i sposób projektowania

 

Istnieją trzy główne rodzaje sieci teleinformatycznych: miedziane, światłowodowe i bezprzewodowe. Różnią się one sposobem transmisji sygnału, choć podstawowe elementy takie jak np. szafa dystrybucyjna są te same. Sieć składająca się z przewodów miedzianych zapewnia stabilność i przyzwoitą przepustowość. Nie można jej co prawda porównywać pod względem osiągów z sieciami światłowodowymi, ale biorąc pod uwagę jej przeznaczenie (małe firmy, punkty usługowe itd.) jej możliwości są wystarczająco duże. W przypadku sieci światłowodowych ma się do czynienia ze skokowym wzrostem przepustowości, ale też ze znacznym wzrostem kosztów eksploatacji sieci. Małe firmy nie będą w stanie ich pokryć, co w konsekwencji zmusi inwestora to porzucenia wybranego projektu i zrealizowania nowego.

 

Rozmieszczenie elementów sieciowych

 

Finalny rozmiar sieci LAN zależy również od rozwiązań konstrukcyjnych w budynkach, które będą objęte jej zasięgiem. Jeśli w trakcie budowy sieci część pomieszczeń nie jest wykorzystana, to nie należy ich pomijać w ogólnym projekcie. Każda szafa teletechniczna powinna być zaprojektowana w ten sposób, by idące od niej przewody docierały również do tych miejsc, które na chwilę obecną nie są używane. W przypadku wzrostu liczby użytkowników może się okazać, że zaaranżowanie wybranego pomieszczenia na np. serwerownię będzie z biegiem czasu jedynym, sensownym rozwiązaniem. Jakiekolwiek przeróbki w tak istniejącej sieci będą dużo bardziej kosztowne, niż poprowadzenie pojedynczego kabla lub zainstalowanie routera. Warto też zwrócić uwagę na dostęp do urządzeń biurowych, ich liczbę, a także sposób połączenia ich z siecią.

 

Podsumowując, jedynym rozwiązaniem przy projektowaniu sieci LAN jest postawienie na ich modułową konstrukcję. To dzięki niej rozbudowa sieci jest możliwa i to bez dodatkowych kosztów.