Rozmiar projektowanej sieci LAN zależy od wielu różnych czynników. Liczba użytkowników, infrastruktura budynku, komunikacja z sieciami zewnętrznymi, a także przepustowość sieci to najważniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę. Niestety - jak wiadomo - nie są to parametry stałe, gdyż ich wartość w przyszłości z pewnością się zmieni.
Budując sieć LAN trzeba pamiętać, że niektórych kosztów po prostu nie da się uniknąć. Warto je ponieść już teraz, to jest na samym początku, by później - jak to mówią - odcinać kupony. Projektując sieć LAN trzeba mieć na uwadze jej modułowość. Struktura sieci musi uwzględniać wykorzystanie nowych pomieszczeń (z wbudowanymi konektorami), wzrost liczby pracowników i rozmiaru baz danych, a także zwiększenie liczby użytkowników zewnętrznych. Budując sieć warto postawić na nieco większe szafy stojące na kable, których możliwości będą obecnie wykorzystywane na 50 - 70 procent. Prognozowanie wzrostów ruchu sieciowego nie jest łatwe, ale nadal jest możliwe. W tym celu bierze się pod uwagę aktualne tempo wzrostu liczby użytkowników, rosnące zapotrzebowanie z ich strony na usługi sieciowe, a także potrzeba zaimplementowania dodatkowej przestrzeni na dane.
Istnieją trzy główne rodzaje sieci teleinformatycznych: miedziane, światłowodowe i bezprzewodowe. Różnią się one sposobem transmisji sygnału, choć podstawowe elementy takie jak np. szafa dystrybucyjna są te same. Sieć składająca się z przewodów miedzianych zapewnia stabilność i przyzwoitą przepustowość. Nie można jej co prawda porównywać pod względem osiągów z sieciami światłowodowymi, ale biorąc pod uwagę jej przeznaczenie (małe firmy, punkty usługowe itd.) jej możliwości są wystarczająco duże. W przypadku sieci światłowodowych ma się do czynienia ze skokowym wzrostem przepustowości, ale też ze znacznym wzrostem kosztów eksploatacji sieci. Małe firmy nie będą w stanie ich pokryć, co w konsekwencji zmusi inwestora to porzucenia wybranego projektu i zrealizowania nowego.
Finalny rozmiar sieci LAN zależy również od rozwiązań konstrukcyjnych w budynkach, które będą objęte jej zasięgiem. Jeśli w trakcie budowy sieci część pomieszczeń nie jest wykorzystana, to nie należy ich pomijać w ogólnym projekcie. Każda szafa teletechniczna powinna być zaprojektowana w ten sposób, by idące od niej przewody docierały również do tych miejsc, które na chwilę obecną nie są używane. W przypadku wzrostu liczby użytkowników może się okazać, że zaaranżowanie wybranego pomieszczenia na np. serwerownię będzie z biegiem czasu jedynym, sensownym rozwiązaniem. Jakiekolwiek przeróbki w tak istniejącej sieci będą dużo bardziej kosztowne, niż poprowadzenie pojedynczego kabla lub zainstalowanie routera. Warto też zwrócić uwagę na dostęp do urządzeń biurowych, ich liczbę, a także sposób połączenia ich z siecią.
Podsumowując, jedynym rozwiązaniem przy projektowaniu sieci LAN jest postawienie na ich modułową konstrukcję. To dzięki niej rozbudowa sieci jest możliwa i to bez dodatkowych kosztów.
Polska produkcja
Jakość i doświadczenie
Zastosowane technologie
Innowacyjne rozwiązania