Ostatni post

Sieci miedziane czy światłowodowe?

46 Views

Internet to taka usługa która z roku na rok staje się tańsza oraz powszechniejsza. Coraz to większe prędkości transmisji danych oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii bezprzewodowych sprawia, że korzystanie z sieci jest bardzo komfortowe. Większa część przyłączy internetowych jest realizowana za pomocą przewodów. Jeszcze kilka lat temu najbardziej popularne były kable miedziane, a dziś są one coraz częściej wypierane przez nowoczesne przewody światłowodowe.

Przewody miedziane a ich istotne zalety

Początki sieci internetowych wiążą się z dominacją okablowania miedzianego. Ich atrakcyjna cena oraz łatwość montażu sprawiły, że zarówno wewnętrzne sieci komputerowe, jak i zewnętrzne magistrale przesyłowe były budowane tylko i wyłącznie w oparciu o takie przewody. Wzrost szybkości transmisji danych spowodował, że współdzielone okablowanie miedziane przestało być w pełni wystarczające. W związku z tym zostało ono częściowo wyparte przez przewody światłowodowe. Niemniej mnóstwo wewnętrznych sieci internetowych wciąż posiada miedziane okablowanie. I nic w tym dziwnego, gdyż posiada ono mnóstwo zalet. Pośród wielu z nich można wymienić to, że:

  • - zainstalowana baza infrastrukturalna, a więc istniejące kable oraz sprzęt pozwalają rozbudowywać sieć w postaci okablowania miedzianego,
  • - sieć na bazie kabli miedzianych jest łatwa do diagnostyki oraz naprawy. Istnieje zatem niższy koszt jej utrzymania,
  • - koszt wdrożeń jest bardzo niski, gdyż ceny kabli miedzianych oraz sprzętu współpracującego z tą technologią nie są zbyt wygórowane,
  • - możliwość łatwej rozbudowy.

Ze względu na powyższe zalety przewody miedziowe wciąż są bardzo chętnie wykorzystywane do wykonywania wielu przyłączy internetowych w biurowcach, akademikach oraz w wielu obiektach użyteczności publicznej.

Przewody światłowodowe a ich istotne zalety

Wzrost szybkości transmisji danych z 10 do 100 Mb/s, a później do 1 Gb/s sprawił, że w niektórych przypadkach przewody miedziowy przestały być wystarczające. Rozpoczęto bowiem realizację połączeń w technologii punkt- punkt. Przejście od współdzielonego okablowania do tego typu połączeń jest zasługą przełączników Ethernet. Kolejnym istotnym etapem rozwoju było wykorzystanie jako medium transmisyjnego kabli światłowodowych. Do zalet infrastruktury światłowodowej można zaliczyć:

  • - bardzo wysoką sprawność działania,
  • - niską awaryjność,
  • - wysoką przepustowość,
  • - minimalne narażenie na zakłócenia zewnętrzne,
  • - możliwość instalacji przy sieciach wysokiego napięcia oraz liniach elektroenergetycznych.

Z pomocą kabli światłowodowych istnieje możliwość realizacji bardzo wymagających rozwiązań oraz obsługi zaawansowanych systemów teleinformatycznych tj: automatyka budynkowa oraz inteligentne systemy transportowe.

Budowa sieci internetowych a niezbędne akcesoria

Akcesoria montażowe są niezbędnym elementem infrastruktury telekomunikacyjnej odpowiadającej za transmisję sygnału od operatora do odbiorcy docelowego. Istotną rolę odgrywają rozdzielnice oraz przełącznice światłowodowe RACK 19'. Te ostanie służą do zakańczania oraz organizacji torów światłowodowych. W sprzedaży dostępne są urządzenia przeznaczone do obsługi 12, 24 lub 48 portów. Są one oznaczone numerami i posiadają otwory do przykręcenia adapterów. Przełącznice światłowodowe RACK posiadają uchwyty, dzięki którym możliwy jest łatwy montaż w szafach serwerowych, szafach stojących i wiszących teleinformatycznych oraz na stojakach.

Istotnym elementem jest również rozdzielnica światłowodowa. Kupując ten produkt warto zwrócić uwagę na to, czy jest on dedykowany do zastosowania na zewnątrz. Taka rozdzielnica powinna być hermetyczna oraz dobrze zabezpieczona przed ewentualnym dostaniem się wilgoci do wewnątrz. Jest to bardzo istotne zarówno w przypadku rozdzielnic służących zarówno do zwykłych przewodów miedzianych, jak i szaf światłowodowych.