Ostatni post

Zastosowanie kryptowalut w różnych sektorach gospodarki

245 Views

Wpływ kryptowalut na gospodarkę światową jest na chwilę obecną niezbyt duży. Rozwój tej metody rozliczeń - która jest oparta na algorytmach kryptograficznych - jest dość skutecznie hamowana przez głównego beneficjenta obowiązujących mechanizmów finansowych, czyli banki.

Zainteresowanie kryptowalutami

Liczba transakcji realizowanych za pomocą kryptowalut stale wzrasta i to w tempie wykładniczym. Podobnej ewolucji doczekały się technologię blockchain, które są odpowiedzialne za zarządzanie aktywami cyfrowymi. Zmieniające się trendy na rynkach kryptowalut zmuszają górników do inwestowania w nowy sprzęt i — co najważniejsze — do łączenia się w specjalnych grupach wydobywczych. Obudowa do koparki kryptowalut przestaje być zatem domeną pojedynczych, stale inwestujących w sprzęt górników, co de facto przedkłada się na wyższą sprzedaż i możliwość zakupu bardziej wydajnego sprzętu. 

Kryptowaluty a obecny system rozliczeniowy

Kryptowaluty to system rozliczeniowy, którego struktura oparta jest na użytkownikach prywatnych, a nie na bankach. Transakcje blockchain nie są w żadnym stopniu kontrolowane przez bank. Wyjątkiem są waluty cyfrowe, nad którymi pracują banki centralne niektórych krajów. Przykładem takiego banku jest Europejski Bank Centralny, który odważnie obwieszcza koniec Bitcoina, przy czym sam pracuje nad cyfrowym odpowiednikiem euro. Co ciekawe, na świecie aż 50 różnych krajowych banków centralnych pracuje nad swoim odpowiednikiem e-waluty. Zdaniem specjalistów, ma ona pomóc w walce z praniem brudnych pieniędzy i oszustwami podatkowymi.

Kryptowaluty — potencjał na rozwój gospodarki

Nie ulega wątpliwości, że kryptowaluty są dość nieprzewidywalnym środkiem płatniczym. Niemniej ich rozwój jest szansą na wygenerowanie znacznego wzrostu gospodarczego. Szacuje się, że w obecnym świecie aż 1,7 miliarda ludzi nie ma dostępu do kont bankowych i tym samym — do usług sektora bankowego. Oznacza to dla nich pewnego rodzaju wykluczenie finansowe. Alternatywą dla nich są kryptowaluty, które wymagają jedynie dostępu do internetu i posiadania odpowiedniej portmonetki, którą nie musi być droga. Dla takich osób stelaż do koparki kryptowalut może być pierwszym krokiem na drodze do niezależności finansowej.

Reasumując, ograniczenia techniczne i polityka strachu to narzędzia, którymi w pewnym stopniu ogranicza się niezależność rynku blockchain. Te pierwsze można jednak w pewnym sensie ograniczyć, nabywając sprawdzony sprzęt w relatywnie niskiej cenie.